آشنایی با قطعات تشکیل دهنده توالت فرنگی

فیکس پایپ > وبلاگ > آشنایی با قطعات تشکیل دهنده توالت فرنگی

آشنایی با اجزای توالت فرنگی باعث می شود مشکلات را راحت تر شناسایی و رفع کنید! بدون اینکه نیاز به استفاده از تعمیرات لوله کشی ساختمان داشته باشید. ما اجزای اصلی فرنگی و عملکرد آنها را برای کارکرد صحیح توضیح خواهیم داد. همچنین نکاتی در مورد تعمیر قطعات توالت به شما ارائه می دهیم تا بتوانید در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید.

چرا باید با اجزای رایج توالت فرنگی آشنا شوید؟

فرقی نمی کند توالت شما ارتفاع استاندارد داشته باشد یا ارتفاع صندلی، گرد باشد یا کشیده، قطعاتی که باعث عملکرد صحیح دستشویی شما می شوند به طور کلی همه یکسان هستند.

اختصاص دادن وقت برای یادگیری قطعات داخلی در حالی که دستگاه شما به درستی کار می کند می تواند در وقت و هزینه شما صرفه جویی کند و کمک کند تا در صورت بروز مشکل آمادگی بیشتری داشته باشید. برای آسان‌تر کردن کار، می‌توانید بدنه توالت را به دو بخش، مخزن توالت و کاسه توالت تقسیم کنید.

همانطور که در عکس بالا مشاهده کردید، اجزای کلیدی داخل مخزن و کاسه مشخص شده است. در ادامه قصد داریم آشنایی با اجزای توالت فرنگی را به صورت کاملا تخصصی توضیح دهیم تا با درک درست از عملکرد هر کدام، اگر جز افراد فنی و آچار به دست هستید تعمیرات توالت فرنگی را خودتان به تنهایی انجام دهید. با این حال، این نکات کلی هستند.

توالت ها و قطعات مختلف ممکن است روش های سرویس متفاوتی داشته باشند، بنابراین همیشه سعی کنید از دستورالعمل های همراه مرتبط با دستگاه خود پیروی کنید. اگر در مورد تعمیر توالت احساس خوبی ندارید می توانید از شرکت های لوله کشی، درخواست اعزام سرویسکار نمایید.

آشنایی با اجزای تشکیل دهنده توالت فرنگی

مخزن توالت در پشت کاسه توالت قرار دارد. در یک دستگاه دو تکه، مخزن و کاسه از هم جدا هستند، اما توالت های یک تکه ای نیز وجود دارند که مخزن و کاسه در یک قطعه واحد ادغام شده اند. در اینجا اجزای اصلی مخزن فرنگی و همچنین مواردی برای زمانی که اجزای کلیدی داخل مخزن به درستی کار نمی کنند، آورده شده است:

مخزن توالت فرنگی

مخزن توالت فرنگی

آب مورد نیاز دستگاه در این قسمت ذخیره می شود.  برای پاسخ به سوال توالت فرنگی چگونه کار می کند؟ باید گفت با فشار دادن دکمه سیفون، زنجیر کشیده می شود. با این کار دریچه پایین باز شده و آب با فشار بسیار زیادی وارد کاسه می شود.

در ادامه سیفون که شکلی خمیده دارد، وظیفه هدایت آب و مواد زائد را به لوله فاضلاب بر عهده دارد. این قطعه با نگهداشتن مقداری آب در خود، مانع از انتشار بوی بد فاضلاب در فضای سرویس بهداشتی می شود. همانطور که مشاهده کردید قطعات به صورت جداگانه وظیفه خود را انجام می دهند تا عملکرد کلی کاسه فرنگی صحیح و بدون خرابی باشد.

اهرم سیفون توالت فرنگی

اهرم سیفون توالت فرنگی

دکمه سیفون توالت که به آن دسته یا اهرم تخلیه نیز گفته می شود، معمولا در قسمت بیرونی مخزن توالت قرار دارد. این اهرم دارای یک میله (فلش راد) است که یک زنجیر به آن متصل می شود. با فشار دادن اهرم سیفون، زنجیر کشیده می شود.

کشیده شدن زنجیر باعث باز شدن فلپر (دریچه) در پایین مخزن شده و حجم زیادی از آب را به داخل کاسه توالت رها می کند. این جریان آب، مواد زائد را از کاسه شسته و به سمت خروجی فاضلاب هدایت می کند.

رفع مشکلات دکمه سیفون

 • اگر دسته شل است از محکم بودن مهره نگهدارنده اطمینان حاصل کنید. این مهره رزوه های معکوس دارد که باید برای بستن، آن را بر خلاف عقربه های ساعت بچرخانید.
 • در صورتی که میله فلاش تانک آسیب دیده، مجموعه را با یک دسته جدید جایگزین کنید. برای این کار مهره را باز کرده و قطعه جدید را به جای آن نصب کنید.
 • دسته جدید را قرار داده، مهره نگهدارنده را سفت کرده و زنجیر را وصل و آن را چند بار تست کنید تا از عملکرد صحیح آن مطمئن شوید.

زنجیر نگهدارنده

زنجیر نگهدارنده توالت فرنگی

زنجیر سیفون میله‌ای که روی اهرم سیفون قرار دارد را به فلپر (دریچه در پایین مخزن) متصل می‌کند. همانطور که قبلا توضیح دادیم، با کشیدن زنجیر، فلپر از پایین مخزن بالا می‌رود و به آب داخل مخزن اجازه می‌دهد تا مواد زائد را از کاسه خارج کند.

اگر بعد از سیفون زدن نشت آب از زیر توالت فرنگی مشاهده کردید، احتمالا فلپر به درستی بالا نمی‌رود، یا ممکن است زنجیر توالت نیاز به تنظیم داشته باشد و یا اینکه پیچ خورده یا پاره شده باشد. همانطور که می بینید آشنایی با اجزای توالت فرنگی می تواند کار شما را در مواجه با خرابی ها تا حدودی آسان کند.

رفع مشکلات زنجیر توالت

 • بستن شیر آب اصلی
 • باز کردن گره زنجیر
 • برررسی متصل بودن زنجیر
 • تعویض زنجیر پاره یا قطع شده
 • عوض کردن دسته و میله فلاش تانک
 • نصب فلاپر جدید

فلپر توالت (شیر تخلیه)

فلاپر توالت فرنگی (شیر تخلیه)

فلپر توالت که به آن دریچه تخلیه یا لاستیک سیفون نیز گفته می‌شود، در واقع یک درپوش است که روی دهانه تخلیه در کف مخزن  قرار می‌گیرد. فلپر به طور کامل این دهانه را می‌پوشاند و از نشت آب به داخل کاسه توالت جلوگیری می‌کند.

هنگامی که فلاپ توالت در دهانه شیر سیفون قرار می گیرد و دریچه باز می شود، مخزن شروع به آبگیری می کند. وقتی که زنجیر فلپر را بالا می برد، عمل فلاشینگ آغاز می شود. اگر آب از مخزن به داخل کاسه نشت می کند یا اگر توالت خود به خود آب خالی می کند که به عنوان فلاشینگ فانتوم شناخته می شود ممکن است نیاز به تنظیم سطح آب توالت فرنگی  یا تعویض فلاپر داشته باشید.

نحوه تعمیر فلپر توالت (شیر تخلیه)

 • بررسی کنید که آیا فلپر از لوله سرریز جدا شده است. اگر چنین است، ممکن است بتوانید به سادگی آن را دوباره وصل کنید.
 • اگر نمی توانید آن را دوباره به طور ایمن متصل کنید یا اگر وصل است اما نشتی دارد، فلپر را تعویض کنید.
 • در برخی از توالت‌ها، می‌توانید به سادگی فلاپر را از چند نقطه روی لوله سر ریز نصب کنید.
 • اگر فلپر با لوله سرریز یکپارچه شده است، باید کل شیر فلاش را تعویض کنید.

شیر پرکن توالت (شیر ورودی)

شیر پرکن توالت فرنگی (شیر ورودی)

شیر پرکن توالت (که به آن شیر ورودی یا شیر فلوتر نیز گفته می شود) قطعه ای است که وظیفه کنترل جریان آب ورودی به مخزن توالت را بر عهده دارد. هر بار که سیفون را می کشید، شیر پرکن باز می شود و مخزن را با آب پر می کند تا برای استفاده بعدی آماده باشد.

اگر مخزن یا کاسه به اندازه کافی برای شستشوی بعدی پر نمی شود، ممکن است لازم باشد به دنبال علت کار نکردن فلاش تانک توالت فرنگی باشید. اگر دستگاه به طور مداوم در حال کار است اما فلاپ در وضعیت خوبی قرار دارد، می تواند نشانه دیگری باشد که باید شیر پرکننده را تعمیر یا تعویض کنید.

نحوه تعمیر شیر پرکن توالت

 • بررسی عملکرد شیر پر کن
 • قطع اب و تخلیه مخزن
 • آماده سازی برای تعویض قطعه معیوب
 • باز کردن شیر پر کن قدیمی
 • نصب شیر پر کن جدید
 • اتصال اجزای داخلی

شناور دستشویی فرنگی

شناور دستشویی فرنگی

شناور یکی دیگر از اجزای توالت فرنگی است که وظیفه کنترل سطح آب در مخزن را بر عهده دارد. با بالا آمدن آب، شناور نیز بالا می رود. هنگامی که آب به سطح مشخص شده رسید، باعث بسته شدن دریچه می شود. اگر شناور اجازه دهد سطح آب بیش از حد بالا برود، آب از طریق لوله سرریز به داخل کاسه تخلیه می شود و توالت دائماً برای پر کردن مخزن کار می کند. اگر شناور سطح آب را خیلی پایین نگه دارد، ممکن است آب کافی برای شستشوی قوی وجود نداشته باشد.

در توالت های قدیمی، شناور توپی است که در انتهای میله یا بازوی بالابر قرار دارد. بازوی بالابر به دریچه وصل می شود و با بالا رفتن یا پایین آمدن سطح آب توپ، آن را باز و بسته می کند. این نوع مجموعه شناور و شیر به توپک توالت معروف است. اگر خود شیر سالم است، ممکن است بتوانید شناور را به سادگی با تعویض آن تعمیر کنید. می توانید از نصاب توالت فرنگی هم کمک بگیرید.

نحوه تعمیر شناور توالت فرنگی

 • شیر فلکه اصلی را ببندید و باقیمانده آب در مخزن را خالی کنید
 • با استفاده از پیچ گوشتی و آچار، شناور قدیمی را بردارید
 • آماده نصب شناور جدید شوید
 • سطحی که آب سر ریز نشود را داخل مخزن تنظیم کنید
 • حالا شیر را باز کرده و عملکرد آن را تست کنید.

می بینید که با آشنایی با اجزای توالت فرنگی به راحتی می توان تمامی وسایل را باز کرده و دوباره آن را بدون کمک لوله کش سیار سرهم کرد.

فلنج کف توالت فرنگی

فلنج توالت فرنگی

فلنج توالت فرنگی معمولا زیر کاسه قرار دارد. این قطعه به لوله تخلیه خانه متصل می شود و به شما این امکان را می دهد که سنگ فرنگی را با پیچ و مهره روی زمین محکم کنید. اگر فلنج توالت شما شکسته باشد، به توالت اجازه می دهد تکان بخورد و می تواند باعث نشت آب به کف زیرین شما شود و به کف و کفپوش آسیب برساند.

اگر قسمتی از فلنج که در زهکشی قرار می گیرد آسیب دیده باشد، ممکن است لازم باشد که یک لوله کش آن را تعویض کند. با این حال، اگر حلقه ای که پیچ ها در آن قرار می گیرند تنها ناحیه ای است که آسیب دیده است، ممکن است بتوانید خودتان با یک حلقه تعمیر فلنج توالت فرنگی را انجام دهید.

درب و صندلی کاسه فرنگی

درب و صندلی کاسه فرنگی

درب توالت در مواقعی که از سرویس بهداشتی استفاده نمی شود، صندلی را می پوشاند. همچنین به عنوان یک ویژگی ایمنی عمل می کند و از افتادن اشیا به داخل کاسه جلوگیری می کند و به دور نگه داشتن کودکان و حشرات موذی خانگی کمک می کند. صندلی توالت یا گرد یا کشیده خواهد بود تا با کاسه توالت مناسب باشد.

اگر درب و نشیمن توالت شل است، می توانید مهره های نگهدارنده را در قسمت زیرین کاسه محکم کنید. اگر صندلی و درب آسیب دیده است، مهره ها را باز کرده، مجموعه صندلی و درب را بردارید و یک مجموعه جدید نصب کنید.

این قطعات مهمترین تجهیزات تشکیل دهنده یک توالت فرنگی است که در این مقاله سعی کردیم  اطلاعات مفیدی در خصوص آشنایی با اجزای توالت فرنگی ارائه دهیم تا بتوانید عملکرد قطعات داخلی را درک کرده و هر زمان که مکانیزم دستگاه بهم خورد خودتان تا حدودی مشکلات را بر طرف کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید

تماس با آقای فیکس پایپ

تماس شبانه روزی در تهران (کلیک کنید)

۰۹۱۲۳۹۵۵۳۴۱

09123955341 (فقط تهران)