آموزش رفع مشکلات رایج در توالت فرنگی

فیکس پایپ > وبلاگ > آموزش رفع مشکلات رایج در توالت فرنگی
آموزش رفع مشکلات توالت فرنگی

مشکلات رایج در توالت فرنگی مانند پر شدن با تأخیر، کارکرد مداوم، نشتی، سر و صدا یا گرفتگی فرنگی ممکن است در موارد ساده نیازی به حضور لوله کش نباشد. برای بسیاری از خرابی ها، راه‌حل‌های ساده‌ وجود دارد که خودتان می‌توانید آن را در خانه انجام دهید.

ابتدا باید نحوه کارکرد توالت را یاد بگیرید، سپس می‌توانید در مورد مشکلاتی مانند نشتی از زیر کاسه، پر نشدن مخزن، لق زدن و… را به عنوان تعمیر توالت فرنگی خودتان بر طرف نمایید.

توالت فرنگی چطور کار می کند؟

برای اینکه بهتر بفهمید مکانیزم کاسه فرنگی شما چگونه کار می کند، کافی است درپوش مخزن را بردارید و چند بار سیفون را فشار دهید. سپس موارد زیر را چک کنید

 • وقتی دسته را فشار می دهید، زنجیر، لاستیک در (که به آن شناور یا توپ مخزن نیز می گویند) را بلند می کند، که دهه شیر تخلیه را می پوشاند.
 • آب موجود در مخزن از طریق دهانه شیر تخلیه در کاسه قرار می گیرد.
 • با زدن دکمه تخلیه، محتویات داخل کاسه با فشار جریان آب، به فاضلاب اصلی هدایت می شود.
 • هنگامی که مخزن خالی شد، شیر لاستیکی بسته می شود و آب از طریق شیر پرکننده یا شناور توالت برای پر کردن مجدد مخزن جریان می یابد.
 • زمانی که مخزن پر می شود، مکانیزم شناور روی شیر پرکننده، جریان آب را قطع می کند.

نکات مهم قبل از رفع مشکلات رایج توالت فرنگی

نکات مهم قبل از رفع مشکلات رایج توالت فرنگی

در حالی که بسیاری از تعمیرات توالت نسبتاً ساده هستند، اما بهتر است قبل از هر کار اصول و مواردی که در تعمیرات لوله کشی ساختمان لحاظ می شود را رعایت کنید تا دچار ضرر و زیان مالی و جانی نشده و کار را به نحو احسن به پایان برسانید. از مهمترین مسائل می توان به:

 • هر گونه قوانین و دستوراتی که سرویسکاران این حرفه رعایت می کنند را باید به خوبی رعایت کنید.
 • هنگام چرخاندن اتصالات و بست ها برای جلوگیری از آسیب به آنها دقت کنید. چسباندن نوار روی فک انبر یا آچار می تواند به محافظت از روکش بست های فلزی کمک کند. پیچ و مهره ها یا سایر اتصالات را بیش از حد سفت نکنید. سفت کردن بیش از حد سخت افزار فلزی می تواند باعث ترک خوردن توالت شود و سفت کردن بیش از حد بست های پلاستیکی می تواند به آنها آسیب برساند.
 • هنگام برداشتن درب مخزن، آن را به دقت بلند کرده و در جای امن قرار دهید تا از ترک خوردن آن جلوگیری شود.
 • مطمئن شوید قطعات تعمیری که خریداری می کنید با توالت شما مطابقت دارند. برای مثال، اگر یک لاستیک در را تعویض می کنید، نوع (قابل انعطاف یا قاب محکم) و اندازه (2 اینچ یا 3 اینچ) را بر اساس قطعه موجود انتخاب کنید. بردن قطعه معیوب به فروشگاه برای یافتن جایگزین جدید فکر خوبی است.
 • اگر موار گفته شده به شما در رفع مشکل توالت کمک نمی کند، یا در مورد رفع مشکلات رایج توالت فرنگی شک و تردیدی دارید، با لوله کش سیار تماس بگیرید.

نکته: بعضی خرابی ها مانند تنظیم و تعویض مجموعه‌های شیر پرکن و تخلیه، قطع کردن خط تغذیه از مخزن و برداشتن آن، نیاز به قطع کردن شیر آب و خالی کردن فلاش تانک قبل از شروع کار دارند. هنگام قطع کردن خط تغذیه، یک کاسه یا تابه در جای خود قرار دهید تا آبی که تخلیه می شود را بگیرد.

مشکلات رایج در توالت فرنگی در یک نگاه

 • توالت فرنگی به صورت مداوم کار می کند
 • نشت آب از زیر توالت فرنگی
 • خرابی سیفون توالت فرنگی
 • توالت به کندی پر می شود
 • سر و صدای صندلی کاسه فرنگی
 • شکستگی کاسه توالت
 • شنیدن صدای ناهنجار از سرویس بهداشتی
 • خرابی دسته سیفون
 • لق زدن سنگ فرنگی
 • تنظیم نبودن آب مخزن

10 دلیل خرابی رایج در توالت فرنگی و نحوه رفع آنها

در این قسمت با دانستن مهمترین دلایل خرابی توالت فرنگی به سادگی می توانید در زمان های مورد نیاز، گره از مشکلات توالت فرنگی که کوچک هستند بردارید تا حداقل استفاده از فرنگی با اختلال روبرو نشود تا در فرصت مناسب و تماس با سرویسکاران مجرب، خرابی به صورت تخصصی بررسی و رفع شود. با ما همراه باشید.

1- توالت فرنگی به طور مداوم کار می کند

 رفع مشکلات توالت فرنگی که به طور مداوم کار می کند

زمانی که سیفون فرنگی به طور مداوم کار می کند، یعنی آب یکسره از طریق شیر پرکن وارد مخزن شده و باعث هدر رفتن و افزایش هزینه قبض آب می شود. این اتفاق بیشتر مربوط به مخزن می باشد که برای بررسی و رفع آن باید به ترتیب زیر عمل کرد.

راه حل

 • چنانچه تنظیم سطح آب توالت فرنگی با مشکل روبرو شده، فلاپر را بررسی کنید. اگر دهانه شیر فلاش تانک به خوبی بسته نشود، آب از مخزن به کاسه نشت می کند و فرنگی دائما کار می کند تا مخزن پر شود. در صورت لزوم، فلاپر را تعمیر یا تعویض کنید. در صورتی که نشتی ادامه داشت کل مجموعه شیر فلاش تانک را تعویض کنید.
 • اگر مخزن خالی نمی شود یا سطح آب به داخل لوله سر ریز می کند، ممکن است شیر پر کن نیاز به تعویض و یا تعمیر داشته باشد. اگر فرنگی قدیمی است بهترین فرصت برای تعویض شیر پر کن قدیمی با نمونه جدید است.

2- نشت آب از زیر توالت فرنگی

نشت آب از زیر توالت فرنگی

وجود نم و رطوبت در زیر و اطراف کاسه فرنگی این احتمال را به وجود می آورد که لوله ها دچار نشتی شده باشند. وجود ترکیدگی در این قسمت می تواند آسیب های شدیدی به کف سرویس بهداشتی یا حمام وارد کرده و خرابی های پر هزینه به بار بیاورد. برای چک کردن خطوط لوله با دستورالعمل زیر همراه شوید.

راه حل

 • اگر در جایی که لوله ها وارد سرویس بهداشتی می شود نشتی را شناسایی کردید تمامی اتصالات را چک کرده  و آنها را به خوبی صفت کنید. اگر خطوط لوله کشی عمری بیش از 5 سال دارند بهتر است آنها را به کمک لوله کش مهار و با تجربه بازسازی کنید
 • چنانچه نشتی آب از زیر توالت فرنگی در محل اتصال مخزن به کاسه فرنگی مشاهده شد پیچ هایی که کاسه را متصل کرده اند با آچار فرانسه بچرخانید تا محکم شوند.
 • رد نشتی روی مخزن می تواند بر اثر ترک های ریزی باشد که روی آن قرار داد. برای بر طرف کردن این مشکل، می توانید مخزن را به تنهایی تعویض کنید.

3- سیفون توالت فرنگی خراب است

سیفون توالت فرنگی خراب است

عملکرد ضعیف سیفون توالت می تواند زمان تخلیه را افزایش دهد. این اتفاق بیشتر مربوط به گرفتگی لوله فاضلاب یا خرابی قطعاتی مثل فلاپر، زنجیر بالابر و… پیش می آید که برای اطمینان کافی است درب مخزن را باز کرده و نکاهی به تهیزات داخل بیاندازید. برای تنظیم مجدد به روش زیر عمل شود.

راه حل

 • اگر فاضلاب بالا زده و سیفون هم به خوبی عمل نمی کند شیر را ببندید تا از سر ریز شدن آب جلوگیری شود. حالا با یک پیستون شروع به باز کردن راه آب فاضلاب کنید.
 • شل و سفت بودن دسته فلاش تانک هم عاملی است که می تواند عملکرد سیفون را مختل کند. سعی کنید دکمه را چند بار بررسی کنید تا اگر بر طرف نشد از فروشگاه مدل جدید را تهیه و نصب نمایید.
 • با توجه به اینکه شل بودن زنجیر آسانسوری می تواند از تخلیه کامل ممانعت کند حتما تنظیم بودن آن را مطابق با دستورالعمل سانزه چک کنید تا مشکل توالت فرنگی به راحتی حل شود.

4- توالت فرنگی به کندی پر می شود

توالت فرنگی به کندی پر می شود

پر نشدن فوری و به موقع مخزن به عوامل متعددی بستگی دارد که باید به درستی تمامی آنها را یک به یک آزمایش کرد تا به مشکلات توالت فرنگی به صورت کامل دست پیدا کرد. ابتدا سراغ شیر پر کن رفته و عمکلرد آن را چند بار چک کنید تا از سلامت آن مطمئن شوید. سایر اقدامات را طبق دستورات زیر پیش ببرید.

راه حل

 • اطمینان حاصل کنید که دریچه تامین آب مخزن به خوبی باز باشد. سپس مجموعه شیر پر کن را تا چند روز به خوبی زیر نظر داشته باشید تا اگر خراب شده بتوانید آن را با مدل نو تعویض نمایید.

5- صندلی توالت سر و صدا می کند

ایجاد سر و صدا یا محکم کوبیده شدن درب توالت فرنگی می تواند آزار دهنده باشد و به مرور به دستگاه آسیب وارد کند. بهتر است نگاهی به لولا ها و پیچ های متصل کننده درب به کاسه بیندازید و مطابق روش زیر مشکلات توالت فرنگی را از بین ببرید.

راه حل

 • برای آرام کردن صندلی پر سر و صدا، روان کننده را روی لولا اسپری کرده، آن را چندین بار باز و بسته کنید تا مواد به خوبی در تمامی قسمت ها پخش شود. اگر صدا ادامه داشت لولا را تعویض کنید.
 • درب صندلی هایی که در حال کوبیدن هستند را می توانید به کمک ضربه گیرهایی که در ابزار فروشی ها وجود دارد از صدا بیاندازید.

6- صندلی توالت فرنگی ترک خورده یا فرسوده است

صندلی توالت فرنگی ترک خورده یا فرسوده است

همانطور که در قسمت قبلی در مورد مشکلات توالت فرنگی گفتیم، ضربه های سبک و سنگین مداوم می تواند به مرور باعث فرسودگی و ترک های ریز شود. پارگی و شکستگی می تواند زیبایی توالت فرنگی را از بین ببرد. بهترین کار خرید درب جدید می باشد. اما راهکار مناسب را در پایین ببینید

 • ابعاد صندلی قدیمی را اندازه گیری کنید تا بتوانید مشابه همان را از فروشگاه خریداری کنید
 • برای جدا کردن هم کافی است پیچ و لولای صندلی قدیمی را باز کرده و درب جدید را به راحتی روی کاسه ققرار دهید

7- دستشویی فرنگی بی دلیل صدا می دهد

دستشویی فرنگی بی دلیل صدا می دهد

چکه های مداوم و سیفون های بی دلیل، زمانی که ما از کاسه استفاده نمی کنیم می تواند نشان از شل شدن اتصالات شیر فلکه، خرابی فلاپر یا شیر تخلیه باشد. بهتر است برای تعمیر و نگهداری از لوله کش سیار مشاوره بگیرید و سپس مراحل زیر را انجام دهید.

راه حل

 • اگر همواره صدای جاری شدن آب به گوشتان می رسد به مرحله یک مشکلات رایج توالت فرنگی مراجعه کنید شاید ایراد کارتان را پیدا کردید.
 • سیفون کشیدن های بی دلیل می تواند نشان از نشتی فرنگی باشد، برای اطمینا به قسمت مربوطه در مورد تشخیص ترکیدگی لوله مراجعه شود.
 • بررسی کنید اگر شیر پر کن پس از آماده سازی مخزن، از لوله سر ریز می شود آن را از مدار خارج کرده و بیرون آن را محکم کنید.

8- دسته سیفون توالت شل یا گیر کرده است

دسته سیفون توالت شل یا گیر کرده است

یکی دیگر از خرابی توالت فرنگی مربوط به دکمه تخلیه سیفون است که می تواند به مرور شل یا سفت شده و موقع استفاده به جایی گیر می کند. برای بهتر شدن اوضاع می توانید پیچ و مهره ها را تنظیم نمایید تا حداقل مشکل بر طرف شود.

راه حل

 • چنانچه دسته سیفون به پایین می چسبد و باعث می شود فرنگی مداوم کار کند چک کنید که مهره آن خیلی سفت نبوده و در صورت نیاز کمی آن را شل نمایید.
 • شل بودن بیش از اندازه دستگیره هم عاملی است که رسوبات و مواد معدنی را به خود خذب کرده و به مرور دچار زنگ زدگی و از کار افتادگی خواهد شد.

9- کاسه فرنگی لق می زند

کاسه فرنگی لق می زند

اگر توالت شما هنگام نشستن روی آن تکان می خورد، ممکن است به این دلیل باشد که فلنج بالاتر از کف قرار گرفته است. تکان های بیش از اندازه و لق بدون سنگ فرنگی می تواند باعث از بین رفتن آب بندی دستگاه شود. نصب فلنج توالت فرنگی یکی از راههای بر طرف کردن این موضوع می باشد.

راه حل

 • برای تعمیر سنگ فرنگی کع لق می زند بهتر است از گیره های پلاستیکی برای ثابت قرار دادن آن استفاده ببرید. همچنین می توانید با سفت کردن مهره های کف، تکان خوردن را تا حد بسیار زیادی کاهش داده و از گسترش مشکلات توالت فرنگی جلوگیری کنید.

10- سطح آب توالت خیلی بالا و پایین می رود

سطح آب توالت خیلی بالا و پایین می رود

بالا بودن سطح آب در کاسه می تواند نشان دهنده این مسئله باشد که توالت به صورت مداوم در حال کار کردن است که به صورت بالقوه  شاهد افزایش قبض اب مصرفی، سر ریز شدن آب از مخزن و… خواهد شد. کاهش سطح آب در کاسه توالت هم علت کار نکردن فلاش تانک توالت فرنگی را به همراه خواهد داشت به طوری که فضولات از سنگ توالت به خوبی تخلیه نخواهد شد.

راه حل

 • سعی کنید گرفتگی توالت را با یک پیستون باز کنید. اگر جواب نداد می توانید از فنر دستی یا برقی برای با کردن راه آب فاضلاب کمک بگیرید.
 • نگاهی به داخل مخزن انداخته و توپی شناور را از نظر خوردگی، شکستگی و ترک بررسی کنید سالم اتس یا نیاز به تعویض دارد.
 • توپی شناور را در سطح مورد تایید خود با باز کردن پیچ های آن تنظیم کنید.

اگر با روش های بالا مشکل حل نشد چکار کنیم؟

ثبت درخواست رفع مشکلات توالت فرنگی

در این مقاله ما تمام مشکلات توالت فرنگی را به همراه راههای رفع آن به خوبی با بیانس ساده توضیح دادیم تا ساکنین منازل خودشان بتوانند بدون کمک کسی خرابی های سطحی را بر طرف کنند. اما تکلیف دوستانی که از امور فنی سر رشته ندارند یا علاقه به این کار ندارند چه می شود؟

نگران نباشید شرکت فیکس پایپ با مستقر کردن نصاب توالت فرنگی خود در تمامی مناطق شهر تهران این نگرانی را بر طرف کرده است. مهم نیست در چه روز و ساعتی دستگاه فرنگی خراب می شود کافی است با شماره 09103950042 تماس گرفته و نسبت به ثبت درخواست خود اقدامات لازم را انجام دهید تا پشتیبانی ادامه مراحل را تا رسیدن تعمیرکار به محل پیگیری نماید.

سوالات متداول در مورد مشکلات توالت فرنگی

چرا کاسه توالت بعد از تخلیه مجدد پر نمی شود؟

برای بررسی بیشتر می توانید شیر پر کن را چک کرده و شیلنگ کوچکی که از شیر تا لوله سر ریز رفته را خوب رصد کنید

آیا می توانم توالت فرنگی را خودم تعمیر کنم؟

بله کار ساده ای است به شرطی که تجهیزات و تجربه کافی در مورد تشخیص به موقع مشکلات رایج توالت فرنگی داشته باشید والا بهتر است از لوله کش کمک بخواهید.

5/5 - (1 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید

تماس با آقای فیکس پایپ

تماس شبانه روزی در تهران (کلیک کنید)

۰۹۱۲۳۹۵۵۳۴۱

09123955341 (فقط تهران)