نحوه تنظیم سطح آب توالت فرنگی در خانه

فیکس پایپ > وبلاگ > نحوه تنظیم سطح آب توالت فرنگی در خانه

علت پایین بودن آب توالت فرنگی موضوعی است که در بیشتر منازل مسکونی، آپارتمان، هتل و بیمارستان و… دیده می شود. همانطور که می دانید در حال حاضر توالت فرنگی یکی از پر کاربرد ترین تجهیزات در حوزه لوله کشی ساختمان است. به دلیل استفاده های مکرر و روزانه طبیعی است که هر از گاهی مشکلاتی برای آن پیش بیاید. شاید برای شما هم اتفاق افتاده که به طور تصادفی آب توالت در طول شب خالی می شود بی آنکه کسی از آن استفاده کرده باشد.

صبح که به سرویس بهداشتی مراجعه می کنید متوجه می شوید که سطح آب توالت فرنگی کاهش پیدا کرده است. اینجاست که از خود می پرسید آیا این اتفاق دلیلی دارد؟ چطور باید منشا این مشکل را پیدا کرده رفع کنیم؟ این ها سوالاتی است که قرار است در این مقاله به آنها پاسخ داده شود. در پایان شما به راحتی می توانید نحوه تنظیم سطح آب توالت فرنگی را برای دستگاه خود انجام دهید.

به طور استاندارد، سطح آب در کاسه توالت باید چند سانتی متری با لبه فاصله داشته باشد. اگر سطح آب کم شده، احتمالا دلیلی باعث پایین رفتن غیر ضروری آن شده است. اغلب اوقات، شاهد هستیم که گرفتگی لوله فاضلاب، خرابی قطعات داخلی فرنگی و یا نشتی های پنهان ارتباط مستقیمی با مسئله کم شدن آب فرنگی دارد. صرف نظر از علت خالی شدن خود به خود توالت فرنگی، باید هر چه سریع تر برای رفع مشکل اقدام کنید. با لوله کش سیار تماس بگیرد و علت این اتفاق را جویا شوید.

در اینجا کارشناس فیکس پایپ 8 دلیل احتمالی برای پایین بودن سطح آب در کاسه توالت را بیان کرده تا شاید یکی از آنها شاه کلید رفع مشکل شما در نحوه تنظیم سطح آب توالت فرنگی باشد. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

8 روش تنظیم آب در توالت فرنگی

قبل از هر کاری شیر فلکه مربوط به فرنگی را بر خلاف عقربه های ساعت بچرخانید تا جریان آب قطع شود. حالا به داخل مخزن نگاه کرده و مشخص کنید سطح آب خیلی بالا یا پایین است. اکنون آب موجود در کاسه فرنگی را به طور کامل تخلیه کرده و گام به گام با مراحل زیر پیش بیاید تا بتواند ایراد به وجود آمده را 100 درصد بر طرف کنید.

1- گرفتگی توالت و پایین آمدن سطح آب کاسه

گرفتگی توالت و پایین آمدن سطح آب کاسه

ممکن است این مسئله عجیب به نظر برسد. اما گرفتگی توالت علاوه بر سر ریز شدن، می تواند علت پایین آمدن سطح آب در کاسه توالت باشد. زمانی که لوله های فرنگی دچار انسداد می شوند، آب نمی تواند به درستی جریان پیدا کرده و به فرنگی برسد.

در نتیجه، گرفتگی باعث ایجاد “خاصیت سیفون معکوس” شده به این شکل که آب را از سنگ فرنگی به سمت لوله های فاضلاب هدایت می کند. به عبارت ساده، مسدود شدن لوله فاضلاب، مانعی برای جریان آزاد آب بوده و از پر شدن مجدد مخزن توالت با آب تازه جلوگیری کرده و در نتیجه سطح آب در کاسه پایین می آید. برای رفع این مشکل می توانید یک گالن آب گرم را داخل کاسه بریزید. این فشار می تواند گرفتگی را تا حدودی شل کند.

امکان دارد باز هم انسداد رفع نشود. در ادامه می توانید با احتیاط، از فنر دستی برای این کار استفاده کنید. کافی است فنر را به آرامی به داخل کاسه هدایت کرده و سپس آن را به جلو فشار دهید تا عامل گرفتگی حرکت کرده و در نتیجه لوله فاضلاب باز شود. اگر همچنان فاضلاب پر است با شرکت تعمیر توالت فرنگی تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

2- نشت آب از کف توالت فرنگی

نشت آب از کف توالت فرنگی و کم شدن آب مخزن توالت

نشتی آب از کف توالت می تواند باعث پایین آمدن سطح آب در کاسه توالت شود. قسمت پایینی توالت که روی زمین قرار دارد به وسیله تعدادی پیچ، به کف زمین متصل شده و مانع از لق زدن می شود. این پیچ ها ممکن است با گذشت زمان شل شوند و باعث لق شدن توالت به جلو و عقب شوند. این لرزش می تواند به “واشر موم” که مانع خروج آب از کف توالت می شود، آسیب برساند و در نتیجه باعث نشتی آب شود. اگر از کف توالت شما آب چکه می کند، برای توقف نشتی باید پیچ ها را سفت کنید.

یکی دیگر از دلایل رایج نشتی توالت، فرسودگی حلقه موم است. حلقه موم یک درزگیر لاستیکی بین کاسه توالت و لوله تخلیه فاضلاب است. این حلقه هنگام سیفون کردن توالت، از نشت آب جلوگیری می کند. با گذشت زمان، این درزگیر ممکن است ترک خورده و شکننده شود که منجر به نشتی از کف توالت می گردد. برای رفع نشتی، باید حلقه موم فرسوده را تعویض کنید.

3- ترک خوردن سنگ فرنگی

ترک خوردن سنگ فرنگی و پایین رفتن آ ب کاسه

یکی دیگر از احتمالات کم شدن آب مخزن فرنگی، وجود ترک های ریز و درشتی است که باعث نشتی می شود. این شکستگی ها به قدری ریز هستند که به هیچ عنوان متوجه پایین رفتن سطح آب نمی شوید. همواره زمین اطراف فرنگی را چک کنید تا علائمی از وجود نم و رطوبت مشاهده کنید.

این احتمال نیز وجود دارد که ترک به اندازه کافی به سیفون توالت نزدیک باشد. در این صورت، ممکن است آب مستقیماً به داخل سیفون چکه کرده و نشتی اتفاق افتاده را پنهان کند. در چنین شرایطی، هیچ نشانه ای از نشتی را مشاهده نخواهید کرد. تنها راه حل برای کاسه توالت ترک خورده، نصب توالت فرنگی جدید است.

اگر می خواهید قبل از خرید کاسه نو آن را تعمیر کنید می توانید از اپوکسی مخلوط که در ابزار فروشی موجود است استفاده کنید. کافی است محل ترک ها راشناسایی کرده با پارچه خشک کنید و با کاردک نقاشی آن را ریو درزها بکشید و یک روز بعد دوباره سنگ فرنگی را آزمایش کنید.

4- خرابی واشر تخلیه توالت (فلاپر)

خرابی واشر تخلیه توالت (فلاپر)

آبی که در مخزن پشت توالت باقی می ماند به دلیل وجود واشر تخلیه (فلاپر) است که آن را آب بندی می کند. هر بار که توالت را سیفون می کنید، واشر تخلیه بلند می شود تا آب از مخزن به کاسه حرکت کند. هنگامی که سطح آب به نقطه خاصی رسید، واشر تخلیه به موقعیت خنثی خود باز می گردد و دوباره مخزن را آب بندی می کند.

اگر فلاپر فرسوده شود، دیگر آب بندی به درستی انجام نمی شود. تجمع رسوب روی واشر تخلیه با گذشت زمان امری طبیعی است. به همین ترتیب، ممکن است به دلیل استفاده مکرر، خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و دچار پارگی شود. برای رفع این مشکل، کافی است از فروشگاه واشر جدید خریداری کرده و آن را قبلی تعویض کنید.

5- مشکلات تنظیم شناور توالت (فلوتر)

خرابی واشر تخلیه توالت (فلاپر)

گاهی اوقات، سطح آب در کاسه توالت پایین است زیرا بعد از سیفون زدن، دوباره پر نمی شود. در این صورت، ممکن است مشکلی در شناور (فلوتر) وجود داشته باشد. توپ شناور روی سطح آب در مخزن توالت قرار می گیرد. این قسمت وظیفه توقف ورود آب به مخزن را بر عهده دارد. هنگامی که سطح آب به ارتفاع مد نظر رسید، توپ شناور، جریان آب را قطع می کند.

توپ شناور به وسیله میله تنظیم، جریان آب را قطع می کند. اگر مخزن توالت شما هرگز به اندازه کافی پر نمی شود، ممکن است توپ شناور خیلی پایین قرار گرفته باشد. برای رفع این مشکل، ابتدا می توانید میله تنظیم را به سمت بالا خم کنید. تغییر موقعیت توپ شناور باید به ورود آب کافی به مخزن کمک کند. اگر حتی بعد از انجام این کار، توپ شناور همچنان در جای اشتباه قرار دارد، باید آن را تعویض کنید.

کار دیگری که برای نحوه تنظیم ارتفاع آب توالت فرنگی می توان انجام داد این است که به کمک پیچ تنظیمی که روی میله تنظیم یا شیر پرکن تعبیه شده خرابی را رفع کنید. برای اقدام باید ببینید سطح فلوتر بالاتر است یا پایین تر تا بتوانید تنظیمات را دقیق تر انجام دهید. سپس با چرخاندن پیچ تنظیم بر خلاف، یا هم جهت عقربه های ساعت فلوتر را در جای مورد نظر قرار دهید.

6- عملکرد نادرست تهویه توالت

عملکرد نادرست تهویه توالت

سطح پایین آب در کاسه توالت معمولا با صداهای غرغره همراه است. این مشکلات به هم مرتبط هستند. مشکل از تهویه لوله های فاضلاب شروع می شود، که به جریان هوا در داخل و خارج لوله ها کمک می کند. اگر لوله تهویه فاضلاب مسدود شود، هوا نمی تواند به درستی در سیستم فاضلاب جریان پیدا کند. این انسداد باعث کشیده شدن هوا به سمت لوله فاضلاب و در نتیجه، مکیدن آب از سیفون توالت می شود. بسیاری از توالت هایی که با این مشکل مواجه هستند، اغلب صداهای غرغره بلند تولید می کنند.

از آنجایی که بررسی این مشکل کار تخصصی است و می تواند برای افراد ناشی خطرناک باشد از یک لوله کش بخواهید از لوله کشی توالت فرنگی تا قطعات سیفون و… را بررسی کرده و مشکل را به صورت تضمینی پیدا کند.

7- تنظیم شناور توالت فرنگی

تنظیم شناور توالت فرنگی

شناور توالت فنری تقریبا شبیه همان تجهیزاتی است که در کولر آبی وظیفه تنطیم سطح آب مورد نیاز را بر عهده دارد. عموما شناورها از یک میله و توپ تشکیل می شوند که با پیچی که در ابتدای میله وجود دارد می توان توپی را روی سطح آب قرار داد. اگر پیچ کمکی نکرد می توان میله را کمی خم کنید تا به سطح مورد نظر دست پیدا کنید.

8- نصب شیر پرکن جدید

نصب شیر پرکن جدید

اگر بعد از اینکه شناور را تنظیم کردید همچنان با مشکل پایین بودن آب توالت فرنگی روبرو هستید سراغ شیر پر کن رفته و آن را مورد بررسی قرار دهید چرا که می تواند از کار افتاده باشد. برای اطمینان از این موضوع کافی است هنگام تخلیه به داخل سیفون نگاهی بیندازید.

برای تعویض شیر پر کن کار سختی در پیش ندارید. با باز کردن مهره های نگهدارنده شیر پر کن قدیمی که از یک طرف به آب و از سویی به شیر متصل است می توانید قطعه نو را داخل سیفون نصب کنید. با وصل جریان آب، از عملکرد صحیح آن مطمئن شوید.

چرا باید سطح آب فرنگی را تنظیم کرد؟

همانطور که در قسمت های قبلی گفتیم کاهش آب موجود در مخزن می تواند مشکلاتی زیادی را برای تجهیزات شما به وجود بیاورد و شما را به دردسر بیاندازد. پس سعی کنید همواره آب سیفون را بررسی کنید. از مهمترین دلایلی که باید نحوه تنظیم سطح اب توالن فرنگی را یاد بگیریم می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • اگر سطح آب خیلی پایین رفته باشد ممکن است توالت فرنگی به طور کامل تخلیه نشده و به مشکلاتی مثل گرفتگی و بوی بد فاضلاب دچار شود.
  • چنانچه مخزن کاسه فرنگی بیش از حد پر شود احتمال دارد هنگام تخلیه سر ریز کرده و کف زیمن را کثیف کند.
  • تنظیم سطح آب توالت می تواند به صرفه جویی در مصرف آب کمک نماید.
  • سطح آب مناسب برای جلوگیری از انتشار بوی بد فاضلاب و حفظ بهداشت محیط حمام ضروری است.
  • تنظیم صحیح آب کاسه می تواند به افزایش عمر مفید توالت و اجزای آن مانند فلوتر و شیر توالت کمک کند.
  • اگر سطح آب خیلی بالا باشد، ممکن است توالت هنگام پر شدن یا تخلیه سر و صدای زیادی تولید کند.

اینها مواردی هستند که لازم است افراد آشنایی نسبی با آن داشته باشند تا اگر با علت کاهش آب توالت فرنگی روبرو شدند بتوانند تا حدودی خودشان از خرابی پیشگیری کنند.

اگر تنظیم آب سیفون توالت درست نشد چکار کنیم؟

خدمات نصب و تعمیر توالت فرنگی

سعی کردیم در این مقاله به نحوی تنظیم ارتفاع آب توالت فرنگی را توضیح دهیم تا همه دوستان بتوانند خودشان در خانه مشکلات به وجود آمده در دستگاه خود را بر طرف کنند. اما اگر موفق نشدید و یا زمان کافی برای این کار را ندارید پیشنهاد می کنیم از خدمات شرکت فیکس پایپ بهره ببرید.

برای ثبت درخواست در شهر تهران کافی است با شماره 09103950042 تماس گرفته و با هماهنگی پشتیبانی زمان رسیدن سرویسکار به محل را تعیین کنید. همکاران ما همه روزه به صورت سیار آماده خدمت گذاری به همشهریان محترم هستند.

Rate this post

یک دیدگاه بگذارید

تماس با آقای فیکس پایپ

تماس شبانه روزی در تهران (کلیک کنید)

۰۹۱۲۳۹۵۵۳۴۱

09123955341 (فقط تهران)