نحوه تعویض فلوتر توالت فرنگی

فیکس پایپ > وبلاگ > نحوه تعویض فلوتر توالت فرنگی
نحوه تعویض فلوتر توالت فرنگی

نحوه تعویض فلوتر توالت فرنگی به این صورت است که باید درب مخزن را برداشته و قطعه پلاستیکی یا فلزی بزرگی که در داخل منبع، نزدیک به وسط قرار دارد را از نظر عملکرد بررسی کرده و اگر مشکلاتی مثل نشت آب، خالی شدن بی دلیل منبع و… وجود داشت نسبت به نصب و تعمیر اقدام کرد.

مجموعه فلوتر شامل یک لوله سرریز بلند است که از کف مخزن به یک شیر متصل شده است. همچنین این مجموعه دارای شناور است که دهانه را آب بندی کرده و آب را تا زمان فشردن دکمه فلاش تانک، در مخزن نگه می دارد. از فلوتر برای کنترل جریان آبی که به کاسه توالت سرازیر می شود و محتویات آن را به سیستم فاضلاب هدایت می کند، طراحی شده است استفاده می شود.

واضح ترین نشانه نیاز به تعمیر فلوتر، زمانی است که آب به طور مداوم جاری باشد، حتی پس از اینکه شیر پر کن و سایر موارد احتمالی بررسی شده اند. ممکن است این اتفاق به دلیل فرسودگی یا ترک خوردگی باشد، که مانع ایجاد یک آب بندی محکم و استاندارد می شود. بنابراین اگر شیر پر کن سالم به نظر می رسد ولی آب را به درستی نگه نمی دارد، به احتمال زیاد خود فلوتر ترک برداشته یا فرسوده شده و نیاز به عوض کردن دارد.

اگرچه تعویض فلوتر توالت فرنگی نسبت به سایر تعمیرات دشوارتر است، اما یک فرد با مهارت متوسط در کارهای فنی منزل می تواند از پس آن بر بیاید. هر چند رفع تعمیرات لوله کشی ساختمان بهتر است زیر نظر کارشناس خبره و ماهر انجام شود تا روال کار بدون هیچگونه مشکلی به پایان برسد.

فیلم نحوه تعویض فلوتر توالت فرنگی

مراحل آماده سازی تعویض فلوتر توالت فرنگی

تعمیر فلوتر توالت کار سختی نیست، اما به کمی صبر و حوصله نیاز دارد. در این کار باید مخزن را از روی کاسه بردارید و چینی مخزن در صورت بی دقتی به راحتی ترک بر می دارد. این نکته را هم به یاد داشته باشید که برای خرید فلوتر جدید حتما قطعه را باز کرده و با خود به فروشگاه ببرید تا بتوانید به کمک فروشنده، لوازم مد نظر خود را تهیه کنید.

ابزار مورد نیاز تعمیر فلوتر توالت فرنگی

ابزار مورد نیاز تعویض فلوتر توالت فرنگی

  • انبر قفلی
  • سطل و اسفنج
  • آچار قابل تنظیم
  • پیچ گوشتی دو سو سایز بزرگ
  • اره آهن بر
  • فلوتر جدید
  • دو عدد پیچ مخزن توالت

آموزش مراحل تعمیر فلوتر توالت فرنگی

1- قطع کردن آب ورودی

قطع آب ورودی برای تعویض فلوتر

اولین و مهمترین قدم قبل از شروع نصب فلوتر فلاش تانک، قطع کردن آب ورودی به آن است. این کار از جاری شدن آب در حین انجام تعمیرات جلوگیری می کند. معمولا شیر فلکه سمت چپ مخزن قرار دارد. اگر با سفت کردن شیر ورودی همچنان جریان وجود داشت می توانید شیر فلکه اصلی ساختمان را ببندید.

سپس دکمه سیفون را چندین بار بزنید تا آب باقیمانده از مخزن خارج شود. اکنون درب منبع را برداشته و با کمک اسفنج آبی که در کف مخزن مانده را کامل خشک کنید.زمانی که مخزن به خوبی خشک شد با استفاده از انبر دست محل اتصال لوله تامین به منبع را جدا کنید.

2- مخزن توالت را بردارید

برداشتن مخزن برای تعویض فلوتر

منبع توالت با پیچ های مخزن در جای خود نگه داشته می شود. این پیچ ها از سوراخ های کف مخزن عبور کرده و از قسمت بالایی کاسه توالت رد می شوند و با مهره در پایین سفت می شوند. مهره های رزوه شده در قسمت زیرین را باز کنید. شاید لازم باشد در زمان برداشتن مهره، از داخل پیچ را با انبردست نگه دارید تا در جاب خود نچرخد.

چنانچه به دلیل زنگ ردگی یا خوردگی رزوه، پیچ و مهره باز نشد از اره برای بردین آن استفاده کنید. همانطور که می بینید مراحل تعمیر فلوتر توالت فرنگی کار آسانی است به شرط اینکه صبر و حوصله به خرج دهید.

3- باز کردن پیج های منبع فرنگی

باز کردن پیچ مخزن برای تعویض فلوتر

در برخی از توالت های قدیمی، ممکن است در قسمت داخلی مخزن، یک مجموعه مهره اضافی روی پیچ های مخزن وجود داشته باشد. این مهره ها، پیچ را از داخل مخزن محکم نگه می دارند. با توجه به اینکه این اتصالات در داخل قرار دارند احتمال دارد به هیچ عنوان نتوانید آنها را باز کنید. برای برداشتن آنها می توانید از مینی اره برقی کمک بگیرید. مواظب باشید هنگام کار آسیبی به سنگ فرنگی وارد نشود.

برداشتن واشر لاستیکی هم هنگام تعویض فلوتر فلاش تانک کار خوبی است. هر چند بهترین کار برای آب بندی مناسب استفاده از واشرهای لاستیکی است که از ابزار فروشی تهیه کرده اید. بعد از این مرحله سعی کنید به آرامی مخزن را از جای خود برداشته و آن را در جای امن و ثابتی قرار دهید.

هشدار: بریدن پیچ های مخزن با اره آهن بر می تواند کمی دشوار باشد. ممکن است برای اینکه به زاویه مناسب برای بریدن برسید، نیاز باشد تیغه اره آهن بر را به تنهایی (بدون دسته) نگه دارید. در صورتی که مجبور به انجام این کار شدید، حتما نکات ایمنی را رعایت کنید.

در همین زمینه بخوانید: تعمیر توالت فرنگی

4- برداشتن فلوتر قدیمی

برداشتن فلوتر قدیمی برای تعویض فلوتر جدید

پس از اینکه مخزن را جدا کردید و آن را روی حوله یا پارچه نرم قرار دادید واشر لاستیکی بزرگ را که مهره نصب فلوتر را پوشانده با دست یا انبر دست کنار بزنید. حالا وقت ان است برای تعویض فلوتر توالت فرنگی، قطعه قدیمی را بیرون بکشید.

5- فلوتر جدید را در جای خود قرار دهید

تعویض فلوتر جدید توالت فرنگی

فلوترهای قابل تنظیم گزینه بسیار خوبی هستند که می توانند سرعت کار افزایش داده  و تعیین اندازه دلخواه را امکان پذیر کنند. هر چند فلوتر های معمولی با انواع توالت فرنگی سازگاری دارند که بهتر است این مورد را از نصاب توالت فرنگی راهنمایی بگیرید.

واشر لاستیکی بزرگ شیبدار را روی انتهای رزوه‌ فلوتر جدید قرار دهید. دقت کنید که قسمت شیب دار واشر باید به سمت پایین باشد. این قطعه به عنوان یک درزگیر برای متصل کردن فلوتر به مخزن عمل می کند. از طریق سوراخ موجود در کف منبع، وارد کرده و آن را به ارامی در محل خود قرار دهید.

اگر فلوتر کاتالوگ راهنما دارد آن را مطالعه کنید برخی از این لوازم تنظیمات خاصی دارند که کارکرد آن را بهبود می بخشد. به عنوان مثال باید لوله عمودی سر ریز باید در قسمت پشتی مخزن قرار گیرد. به همین دلیل سراغ نحوه تعمیر فلوتر توالت فرنگی از سوی سازنده باشید.

مهره پلاستیکی جدید را که همراه با فلوتر فلاش تانک تهیه کردید، روی رزوه های انتهای شیر پر کن قرار دهید. این مهره وظیفه اتصال محکم شیر پر کن به مخزن را بر عهده دارد. با استفاده از انبر قفلی مهره را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا به اندازه سفت شود. مراقب باشدی بیش از حد فشار وارد نکنید که احتمال شکستگی وجود دارد.

قبل از بستن کامل مهره باید از عدم نشت آب از زیر توالت فرنگی اطمینان حاص کنید. اجازه دهید کمی آب وارد مخزن شده بعد از جند دقیقه به دنبال نم و رطوبت حاصل از این کار باشید. در ضمن وجود واشر فوم  در اتهای فلوتر به مانند ضربه گیر عمل کی مند و از فشار آمدن به مخزن جلوگیری می کند.

6- بستن پیچ های جدید مخزن

بستن پیچ های مخزن برای تعویض فلوتر

پیچ های مربوط به منبع را از کف مخزن عبور دهید. یک واشر لاستیکی تخت را زیر سر هر پیچ قرار دهید. این واشر بین سر پیچ و کف قرار می گیرد. پس از عبور دادن پیچ از داخل مخزن، به سراغ قسمت زیرین کاسه توالت بروید. در این قسمت، ابتدا یک قطعه لاستیکی دیگر و سپس یک واشر فلزی تخت را روی رزوه های انتهایی پیچ (که از کف کاسه بیرون زده است) قرار دهید.

هدف از قرار دادن این واشرها این است که در هنگام استفاده از توالت فرنگی به کمک تمامی اتثالات از نشت آب به بیرون جلوگیری نماییم. یکی از دلایل تخلیه نشدن فرنگی می تواند مربوط به تنظیم سطح آب توالت فرنگی باشد. حالا باید با انبر قفلی مهره ها را سفت کنید تا واشرهای لاستیکی کمی فشرده شده و کار درزبندی را به نحو احسن اجرا نمایند.

7- قرار دادن مخزن روی کاسه توالت فرنگی

قرار دادن مخزن روی کاسه برای تعویض فلوتر

مخزن توالت را به دقت بلند کرده و آن را روی کاسه توالت قرار دهید. حین برداشتن، مراقب باشید به لوله های تخلیه و اتصالات داخل کاسه آسیبی وارد نشود. به آرامی منبع را پایین بیاورید تا پیچ های مخزن از سوراخ های رزوه دار موجود در قسمت بالایی عبور کنند.

واشرهای فلزی (که معمولا تخت هستند) را روی رزوه های انتهایی پیچ ها (که از بالای کاسه بیرون زده است) قرار دهید. سپس مهره های جدید را روی همان رزوه ها بچرخانید. ابتدا مهره ها را با دست تا جایی که اماکن دارد سفت کنید. برای بستن نهایی آچار فرانسه به اندازه مهره ها باز کرده و آن را در جهت عقربه های ساعت آنقدر بچرخانید تا خوب محکم شوند.

8-  وصل کردن آب ورودی

وصل کردن آب ورودی برای تعویض فلوتر

سر آزاد شیلنگ تامین آب را مجددا به انتهای دریچه شیر پر کن که رزوه دارد متصل کنید در صورت نیاز واشر لاستیکی موچود در انتهای لوله را بررسی کنید تا اط سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.  در این مرحله می توانید شیلنگ را از نظر سالم بودن بررسی کنید و اگر دچار پارگی یا فرسودگی شده آن را تعویض نمایید.

حالا شیر فلکه را باز کنید تا آب وارد مخزن شود. داخل منبع را نگاه کرده و زنجیر فلوتر را به اهرم دسته سیفون متصل کنید. با حرکت دادن اهرم فلاش تانک، مطمئن شوید که زنجیر به درستی به آن وصل شده و طول آن مناسب است. چنانچه این کار به درستی انجام نگیرد می تواند علت کار نکردن فلاش تانک توالت فرنگی باشد.

چه زمانی با متخصص تماس بگیریم؟

تعمیرکار تعویض فلوتر توالت فرنگی

برای یک سرویسکار، کار با ابزارالات و تشخیص دقیق خرابی بسیار ساده است و معمولا در کمترین زمان ممکن می تواند تعویض فلوتر فلاش تانک را در حضور مشتری انجام دهد. اگر حوصله این کار را ندارید یا تجهیزات مناسبی در دسترس شما نیست می توانید با لوله کش سیار تماس گرفته و نسبت به نصب فلوتر خود درخواستی را ثبت نمایید.

همکاران ما در تمامی مناطق شهر تهران مستقر هستند تا به محض اعلام خرابی فورا خود را به محل برسانند. علاوه بر نصب فلوتر توالت فرنگی هر گونه خدمتی در زمینه تاسیسات ساختمان نیاز داشتید می توانید روی کمک تکنسین های فیکس پایپ حساب کنید. ما همواره در کنار شما هستیم.

هزینه تعمیر فلوتر توالت فرنگی

هزینه تعویض فلوتر توالت فرنگی

معمولا انجام این کار زیر مجموعه سرویس توالت فرنگی قرار می گیرد و مواردی مثل نوع فرنگی، محل نصب، دسترس پذیر بودن و … عواملی هستند که در هزینه تعویض فلوتر فلاش تانک نقش مهمی دارند. در مجموعه فیکس پایپ تمامی کارشناسان موظف هستند قبل از انجام هر کاری قیمت خود را به مشتری اعلام نمایند تا با رضایت کامل ارائه خدمات صورت بگیرد.

Rate this post

یک دیدگاه بگذارید

تماس با آقای فیکس پایپ

تماس شبانه روزی در تهران (کلیک کنید)

۰۹۱۲۳۹۵۵۳۴۱

09123955341 (فقط تهران)