نصب شیر اهرمی ظرفشویی و روشویی

فیکس پایپ > وبلاگ > نصب شیر اهرمی ظرفشویی و روشویی
نصب شیر اهرمی

نصب شیر اهرمی شاید برای افرادی که تخصصی در این زمینه ندارند کار بسیار سخت و پیچیده ای باشد. برای همین هر زمانی که تعمیر شیرآلات یا تعویض آن مد نظر باشد سعی می کنند از نصاب شیرآلات ساختمانی کمک بگیرند تا در روند کار خللی ایجاد نشود. این کار از نظر کارشناسان و شرکت هایی که در حوزه تاسیسات ساختمان فعال هستند کار بسیار پسندیده و مطمئنی است چرا که این مراکز در قبال خدماتی که ارائه می کنند ضمانت هایی را در خصوص حسن انجام کار در اختیار مشتریان خود قرار می دهند.

ما در این مقاله قصد داریم نصب شیر اهرمی را که بر گرفته از تجربه سرویسکاران با تجربه فیکس پایپ می باشد را به زبان بسیار ساده و روان توضیح دهیم تا همه افراد بتوانند خرابی های آسان و بی دردسر همچون: تعمیر و تعویض مغزی، علمک و… را خودشان در خانه انجام دهند. لطفا با ما همراه باشید.

مراحل نصب شیر اهرمی

نصب شیرآلات اهرمی مقدماتی دارد که ابتدا باید آنها بدانید و به صورت منظم آنها رعایت کنید تا در ادامه کار گیج یا سر در گم نشوید. اگر به ترتیب جلو بروید در آخر نه قطعه ای اضافه می آید و نه ابزاری کم می شود تا مجبور شوید کار را به نصاب شیر اهرمی بسپارید.

1- شیر اهرمی قدیمی را جدا کنید

 شیر اهرمی قدیمی را جدا کنید

در ابتدا سعی کنید منبع تامین آب مصرفی شیر اهرمی را پیدا کنید. شما می توانید شیر قطع کننده را بر روی دیوار، پشت یا زیر سینک ظرفشویی و روشویی را پیدا کنید. سپس شیر را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا آب قطع شود. پس از این کار شیرهای سرد و گرم آب را باز کنید تا اگر آب اضافه ای در مسیر منتهی به شیر اهرمی باقی مانده خارج شود.

سعی کنید تمامی شیر های قطع کننده را در مسیر ببندید. اگر به هر دلیلی قطع کننده ای پیدا نشد به سراغ شیر فلکه اصلی ساختمان یا واحد خود رفته و آن را محکم سفت کنید تا هنگام نصب شیر اهرمی آبی از شلنگ ها خارج نشود.

2- یک سطل زیر سینک ظرفشویی یا روشویی قرار دهید

یک سطل زیر سینک ظرفشویی یا روشویی قرار دهید

احتمال دارد هنگام باز و بسته کردن شیر قطع کننده جریان آب، مقدار آبی که در لوله ها و شیر مانده به داخل سینک ریخته شود. برای جلوگیری از اینکار بهتر است از یک سطل استفاده کنید. کافی است آن را زیر اتصالات قرار دهید تا اگر آبی در آنها مانده به داخل سطل بریزد. با ابن کار می توانید تا حدودی از خیس شدن محیط پیشگیری نمایید.

3- قسمت هایی از لوله فاضلاب را جدا کنید

قسمت هایی از لوله فاضلاب را جدا کنید

اگر قصد دارید لوله های سفیدی که زیر سینک قرار گرفته را هم تعمیر یا تعویض کنید باید طبق عکس زیر آنها را از اتصالات جدا کنید. یا اگر لوله های طوری قرار گرفته اند که اجازه باز کردن اتصالات  برای نصب شیر اهرمی را نمی دهند می توانید لوله ها را موقتا جدا کنید.

برای برداشتن لوله های فاضلاب سینک کار چندان سختی ندارید. فقط کافی است آن را با دست گرفته و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. اگر اتصالات با دست باز نشد می توانید به کمک آچارهای مخصوص آن را بردارید.

4- اتصالات شیر اهرمی را با آچار جدا کنید

اتصالات شیر اهرمی را با آچار جدا کنید

آچار فرانسه یا آچار شلاقی به دلیل دسته بلندی که دارد می تواند کار شما را برای باز کردن خطوط آبرسانی راحت کند. برای انجام این قسمت دهانه آچار را به مقدار مورد نیاز باز کنید و با آن مهره مورد نظر را بگیرید. سعی کنید فشار را خلاف جهت عقربه ای ساعت به مهره و اتصالات وارد کنید.

پس از شل شدن مهره ها آچار را کنار گذاشته و با دست اتصالات را باز کنید. احتمالا با شل شدن پیچ ها و مهره ها، قطرات آب از آنها خارج می شود. سعی کنید آنها را درون سطل قرار دهید.

5- مهره های قفل و واشرهای شیر آب خود را با دست باز کنید

مهره های قفل و واشرهای شیر آب خود را با دست باز کنید

نصب شیر اهرمی معمولا با مهره های پلاستیکی به سینک ظرفشویی یا روشویی متصل می شوند. برای باز کردن این اتصالات می توانید با دست انها را بر در جهت عکس عقربه های ساعت بچرخانید تا شل شوند. اگر احساس کردید گیر کرده می توانید با آچار یا انبر دست آن را بکشید تا جدا شود.

اگر با انبر دست هم موفق به درآوردن مهره نشدید می توانید از روغن روان کننده یا اسپری استفاده کنید. این مشکل می تواند به دلیل وجود زنگ زدگی و پوسیده شدن به وجود بیاید.

6- شیر اهرمی قدیمی را از سینک باز کنید

شیر اهرمی قدیمی را از سینک باز کنید

شیر اهرمی را با هر دو دست گرفته و به سمت بالا بکشید تا از سوراخ های خود خارج شود. اگر دیدید واشرها همچنان مانع درآوردن شیر اهرمی می شود ابتدا آن ها را به کمک انبر دست یا اره آهنی بردارید. معمولا اگر شیر اهرمی خراب شود به احتمال زیاد قابل تعمیر شدن است. برای اینکار می توانید از نصاب شیر اهرمی راهنمایی و مشورت بگیرید یا از خدمات آنها استفاده کنید.

7- سوراخ های محل نصب شیر را با آب صابون و یک اسفنج تمیز کنید

سوراخ های محل نصب شیر را با آب صابون و یک اسفنج تمیز کنید

ممکن است در زیر شیر آب قدیمی شما رسوب، چربی و ضایعات مواد عذایی وجود داشته باشد. محل را با مقداری آب و صابون خیس کنید و سوراخ ها را با یک اسفنج یا پد ساینده ملایم بشویید. هنگامی که محل تمیز شد، آن را به خوبی بشویید و خشک کنید.

از یک چاقوی پلاستیکی می توانید برای خراش دادن باقی مانده های سرسخت روی سینک خود استفاده کنید. از استفاده از چاقوهای فلزی خودداری کنید زیرا می توانند سطح سینک شما را خراش دهند. اگر شیر آب جدیدتان را روی سطح تمیز نصب کنید، آب بندی بهتری را ایجاد می کند.

8-

شیر اهرمی جدید را بر اساس سوراخ های نصب روی سینک خود انتخاب کنید

قبل از اینکه نصب شیر اهرمی را انجام دهید به فروشگاه شیرآلات بهداشتی مراجعه کرده و تجهیزاتی را مطابق با ساختار سوراخ سینک ظرفشویی تهیه کنید.

سینک شما 1 یا 3 سوراخ نصب دارد. فاصله بین سوراخ ها را اندازه گیری کنید تا شیر اهرمی جایگزین مناسب را خریداری نمایید. همچنین می توانید از شیر آب قدیمی به عنوان راهنمای شیر جدیدی که خریداری می کنید استفاده کنید.

9- شیر اهرمی جدید و واشر آن را با سوراخ های نصب تراز کنید

شیر اهرمی جدید و واشر آن را با سوراخ های نصب تراز کنید

شیرآلات اهرمی دارای یک واشر پلاستیکی یا لاستیکی است که به جلوگیری از نشت آب از سوراخ های نصب کمک می کند. واشر را به پایین شیر آب بکشید.

سپس با دو دست شیر ​​آب را بگیرید و با دقت در سوراخ های نصب قرار دهید.  برای ضد آب شدن بیشتر می توانید یک مهره از درزگیر سیلیکونی را در اطراف لبه قرار دهید، اگرچه واشر شما بدون آن هم به خوبی کار می کند. این نکته را هم به یاد داشته باشید که اگر می خواهید شیر آشپزخانه را تعویض کنید حتما لوله کشی آشپزخانه به اتمام رسیده باشد.

10- شیر آب جدید را با واشر و مهره های قفلی روی سینک ببندید

واشرهای لاستیکی را روی هر یک از لوله های آویزان شده از شیر آب بکشید. سپس مهره های قفل پلاستیکی را بپیچانید تا با دست محکم شوند.

قبل از اینکه مهره ها را با یک آچار نیمه تمام بچرخانید، مطمئن شوید که شیر آب صاف است تا آنها را سفت کنید. در صورت احساس مقاومت، از سفت کردن مهره ها خودداری کنید، در غیر این صورت ممکن است به سینک خود آسیب برسانید یا رزوه ها را از بین ببرید.

11- نوار تفلون را به اطراف اتصالات رزوه دار شیر آب بپیچید

نوار تفلون را به اطراف اتصالات رزوه دار شیر آب بپیچید

نوار تفلون برای درزبندی اتصالات لوله و ایجاد آب بندی بهتر بین اجزا برای جلوگیری از نشتی طراحی شده است. نوار تفلون را در جایی که خطوط تغذیه به شیر آب زیر سینک شما متصل می شود، بپیچید.

نوار را محکم بکشید و 1 تا 2 بار آن را بپیچید تا در همان جهت رزوه قرار گیرد.  اگر اتصالات دارای واشر لاستیکی است، دیگر نیازی به استفاده از نوار تفلون ندارید.

12- شیلنگ های پیسوار را دوباره روی شیر اهرمی خود پیچ ​​کنید

شیلنگ های پیسوار را دوباره روی شیر اهرمی خود پیچ ​​کنید

با چرخاندن مهره‌ها در جهت عقربه‌های ساعت روی لوله‌های خروجی شیر شروع کنید. هنگامی که دیگر نمی توانید آنها را سفت کنید، از آچار شلاقی استفاده کنید تا مهره ها را یک ربع دیگر بچرخانید تا زمانی که احساس کنید به خوبی سفت شده است.

13- شیر فلکه آب خود را دوباره باز کنید تا شیر اهرمی را آزمایش کنید

شیر فلکه آب خود را دوباره باز کنید تا شیر اهرمی را آزمایش کنید

هنگامی که نصب شیر اهرمی به پایان رسید سعی کنید تمامی ابزارآلات و تجهیزات را جمع آوری کنید. بعد از اینکه شیر فلکه اصلی را باز کردید اکنون نوبت تست نشت یابی شیر اهرمی فرا رسیده است.

کافی است اهرم شیر را به سمت چپ یا راست گرفته و بالا بیاورید. اکنون می توانید ببینید که شیر به خوبی کار می کند یا مشکلی در ظان وجود دارد. اگر نشتی مشاهده کردید می توانید مراحل را دوباره بررسی کنید. عموما نصب تمامی شیرآلات، بعد از لوله کشی توالت ایرانی و فرنگی انجام می گیرد.

خدمات نصب شیر اهرمی در تهران

خدمات نصب شیر اهرمی در تهران

مجموعه فیکس پایپ به عنوان یکی از سازمان های با سابقه در زمینه لوله کشی ساختمان، تاکنون توانسته سرویس های متنوعی اعم از تشخیص ترکیدگی لوله، نصب و تعمیر شیرآلات، تعمیر توالت فرنگی، لوله کشی آب سرد و گرم، تعمیر انواع شیر فلکه کنتور و شوفاژ و… را در تمامی مناطق شهر تهران به سرانجام رسانده است. در زمینه نصب انواع شیرآلات اهرمی، چشمی، توکار و روکار، ظرفشویی و… از کارشناسان با تجربه و خبره استفاده می کند.

سرویسکاران فیکس پایپ قادرند هر نوع شیر ابی را که مد نظر شما است را بدون کمترین آسیبی در جای خود نصب کنند. به علاوه اینکه، اگر شیرآلات ساختمان نیاز به تعمیر و تعویض قطعه، شستشوی داخلی داشته باشند به راحتی می توانند این کار را انجام دهند.

از آنجایی که تعمیرکاران ما در تمامی محله ها و مناطق تهران از شمال تا جنوب مستقر هستند در هر ساعت از شبانه روز که نیاز به راهنمایی و دریافت سرویس داشتید می توانید با شماره های داخل سایت تماس بگیرید تا پشتیبانی تاسیسات ساختمان شما را در این امر یاری دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

یک دیدگاه بگذارید

تماس با آقای فیکس پایپ

تماس شبانه روزی در تهران (کلیک کنید)

۰۹۱۲۳۹۵۵۳۴۱

09123955341 (فقط تهران)