لوله کشی پمپ آب خانگی

فیکس پایپ > وبلاگ > لوله کشی پمپ آب خانگی
لوله کشی پمپ آب خانگی

لوله کشی پمپ آب در ساختمان های مسکونی و تجاری که با افت شدید فشار آب روبرو هستند گزینه بسیار خوبی است چرا که می تواند با تقویت فشار، آب را به یک اندازه در تمامی طبقات توزیع نماید. افت فشار آب در آپارتمان ها دلایل گوناگونی دارد که بستگی به شرایط تاسیسات ساختمان، جنس لوله ها، تعداد طبقات و… دارد.

برای اینکه بتوانیم مشکل را به صورت دقیق و کارشناسی شده پیدا کنیم بهتر است از لوله کش های حرفه ای و با تجربه در این زمینه مشاوره بگیریم تا اگر نصب پمپ آب راه حل مناسبی بود آن را توسط سرویسکار مربوطه اجرا نماییم.

از آنجایی که راه اندازی پمپ آب از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است پیشنهاد ما این است که آن را به لوله کش سیار فیکس پایپ بسپارید تا از روند کار و نحوه عملکرد صحیح پمپ آب خیالتان آسوده باشد. در ضمن باید این را هم بدانید کلیه خدمات این مرکز دارای ضمانت حسن انجام کار بوده و چنانچه مشکلی در حین کار و بعد از آن از جانب سرویسکار رخ دهد موظف به بر طرف کردن آن می باشد.

در این مقاله قصد داریم تمامی مواردی که در مورد نحوه لوله کشی پمپ آب خانگی نیاز دارید را از زبان یکی از کارشناسان توضیح دهیم تا اگر شما هم در ساختمان خود یا افت فشار آب سرد و گرم روبرو هستید بتوانید از این اطلاعات به نحو احسن استفاده کنید.

لوله کشی پمپ آب خانگی در تهران

لوله کشی پمپ آب خانگی در تهران

در سالهای گذشته و به دلیل افزایش جمعیت در شهر تهران و ساخت و ساز ساختمان ها و برج های مسکونی چندین طبقه باعث شده ساکنین با مشکلاتی همچون کمبود فشار آب روبرو شوند. این معضل بیشتر در ساختمان های قدیمی که در بافت فرسوده قرار دارند به وجود می آید. در منازل امروزی این مشکل تا حدودی حل شده است اما نیاز است که صفر تا صد لوله کشی پمپ آب توسط لوله کش ماهر و با تجربه انجام شود.

مجموعه فیکس پایپ با سابقه چندین ساله در زمینه ارائه انواع خدمات لوله کشی و نصب انواع تجهیزات توانسته تمامی نیازهای همشهریان خود را در سطح شهر تهران را بر طرف نماید. نصب پمپ آب کار بسیار پیچیده و کاملا تخصصی است که حتما نیاز به متخصص این حوزه دارد زیرا با کوچکترین خطا و اشتباهی امکان نابودی تاسیسات ساختمان وجود دارد. از تشخیص درست لولهاصلی و گرفتن انشعاب تا نصب درست خروجی ها و تنظیماتی که برای پمپ باید لحاظ شود.

پس اگر می خواهید یک بار به صورت اصولی هرینه کنید تا بتوانید چندین سال دغدغه کاهش فشار آب نداشته باشید پیشنهاد می کنیم از سرویس های این مجموعه استفاده نمایید. همکاران ما تمامی مراحل را در حضور و با توافق شما عملیاتی خواهند کرد. سرویسکاران ما همه روزه حتی ایام تعطیل در تمامی مناطق و محله های تهران مستقر هستند تا اگر عزیزی نیاز به مشاوره و دریافت خدمات داشت بتوانند فورا در محل حاضر شده و اقدامات مناسب را انجام دهند.

انواع روش های لوله کشی پمپ آب خانگی

انواع روش های لوله کشی پمپ آب خانگی

نصب پمپ آب خانگی روش های مختلفی دارد که با توجه به شرایط لوله گذاری، قدمت بنا، مواد اولیه و… توسط لوله کش پمپ آب انتخاب می شود. تمامی موارد میزان آب خروجی را به یک اندازه به مصرف کننده می رسانند پس زیاد نگران نباشید. از مهمترین آنها می توان به :

 • نصب پمپ آب در مسیر لوله اصلی 
 • اتصال پمپ به منبع ذخیره جداگانه
 • قرار دادن بوستر پمپ به دلیل تعدد واحدها

اشاره کرد. موارد دیگری هم از گذشته وجود داشته که امروزه کاربرد زیادی ندارد. در ادامه تمامی مراحل را شرح داده و مزایا و معایب آنها را خواهیم گفت تا بتوانید بهترین راه حل را بسته به شرایط آپارتمان و هزینه های آن انتخاب کنید.

 نحوه لوله کشی پمپ آب ساختمان

1- نصب پمپ آب در مسیر لوله اصلی

از آنجایی که  در این روش پمپ آب مستقیم به لوله ای که از کنتور می آید وصل شده مصرف کنندگان فشار بسیار خوبی را تجربه می کنند. اما به گفته کارشناسان آب و فاضلاب، لوله کشی پمپ آب منزل بدون هیچ واسطه ای روی لوله اصلی غیر قانونی محسوب می شود.

احتمالا با خود فکر می کنید که با انتخاب این راه حل، هزینه های شما در مقایسه با سایر روش ها بسیار کاهش پیدا می کند. اما باید این را هم مد نظر قرار دهید که اگر مامور آب به هر دلیلی پمپ آب را مشاهده کرده و گزارش دهد جریمه های بسیار سنگینی برای آن در نظر می گیرند.

به علاوه اینکه در زمان قطعی، شما به آب دسترسی نداشته و چنانچه پمپ در خلا کار کند می تواند آسیب های شدیدی به دستگاه وارد شود که در آینده عملکرد آن را با اختلال روبرو می کند. این مورد را هم فراموش نکنید که برای تامین حتی یک لیوان آب یا پر شدن آب کولر هم باید پمپ را روشن و خاموش کنید.

لوله کشی پمپ آب منزل

2- اتصال پمپ به منبع ذخیره جداگانه

این گزینه بهترین و اصولی ترین روشی است که امروزه برای راه اندازی انواع پمپ خانگی در نظر می گیرند. این انتخاب دلایل زیادی دارد از جمله موافقت شرکت آب و فاضلاب با راه اندازی پمپ و همچنین به این دلیل که پمپ یک سره روشن نیست از مستهلک شدن و سوختن پمپ آب و ست کنترل جلوگیری کرده و در زمانی که آب شهری قطع است دسترسی به آب منبع امکان پذیر است.

در لوله کشی پمپ آب ساختمان با منبع ذخیره ابتدا باید محل مناسبی را از نظر عایق بندی صوتی، صاف بودن بدون پستی و بلندی، نزدیک بودن به منبع تغذیه انرژی الکتریکی و در امان بودن از تابش مستقیم نور خورشید انتخاب کنید.

زیرا بزرگی و جاگیر بودن پمپ و متعلقات آن عبور و مرور ساکنین را با مشکل روبرو می کند. طریقه لوله کشی پمپ آب با تانکر اینگونه است که باید از طریق لوله اصلی ساختمان انشعابی را بع تانکر وصل کرده، سپس منبع را به پمپ اتصال می دهیم. برای کنترل سطح آب تانکر هم بهتر است از یک شناور استفاده نمایید.

بهتر است از دو مسیر لوله گذاری جداگانه استفاده کنید تا زمان هایی که پمپ آب خراب است یا قصد جابجایی آن را دارید بتوانید بدون کمترین دردسر و مشکلی آب را به تمامی واحدها برسانید. نکته ای که در این قسمت باید مورد بررسی قرار گیرد نصب شیر یک طرفه است تا اگر فشار آب مناسب بود پمپ وارد مدار نشده و ابی که از طریق پمپ در ساختمان گردش کرده دوباره به سمت تانکر بر نگردد.

در همین زمینه بخوانید: علت کم شدن فشار آب در آپارتمان

نحوه نصب و لوله کشی پمپ آب خانگی

نحوه نصب و لوله کشی پمپ آب خانگی

برای این منظور در پایین مخزن ذخیره یک خروجی طراحی شده است که مخصوص نصب پمپ آب می باشد. پس از اینکه اتصالات مخزن به خوبی در جای خود قرار گرفت لازم است به کمک یک لوله 20 تا 30 سانتی متری، یک بوشن و مغزی پمپ را به تانکر متصل کنیم. حالا اگر در هر نقطه ای از خانه شیر آبی باز شود و فشار پایین باشد، پمپ شروع به کار می کند. برای اینکه بتوان روشن و خاموش شدن پمپ را کنترل کرد معمولا از انواع ست کنترل ها استفاده می شود.

نصب ست کنترل ها در مقایسه با مخازن تحت فشار بسیار آسان است. تنها باید به مقدار امپر دستگاه و تعداد واحدهای آپارتمان دقت کنید. برای ساختمان های تا 4 واحد از ست کنترل و بیشتر از 4 واحد یا دو طبقه، از مخازن تحت فشار استفاده می شود تا لوله کشی پمپ آب ساختمان عملکرد خوبی از خود نشان دهد.

آموزش لوله کشی پمپ آب

اگر تجهیزات مناسبی را تهیه کرده اید و قصد دارید خودتان این کار را انجام دهید می توانید به کمک ویدیو آموزش لوله کشی پمپ آب آن را با صبر و حوصله اجرا نمایید. هر چند پیشنهاد می شود برای جلوگیری از اتفاقاتی همچون سوختن پمپ یا ست کنترل یا کاهش فشار آب، از کارشناس این حوزه راهنمایی و مشورت بگیرید.

نقشه لوله کشی پمپ آب خانگی

نقشه لوله کشی پمپ آب خانگی

با توجه به اینکه پمپ آب را می توان به روش های مختلفی راه اندازی کرد می توان با یک  نقشه لوله کشی پمپ آب با تانکر به شکل ساده، درک بهتری از محل قرار گیری مخزن، پمپ و  اتصالات داشته باشید. هر چند اگر کار را به نصاب سپرده باشید نیاز نیست به دنبال نقشه راه اندازی باشید.

هزینه لوله کشی پمپ آب

هزینه لوله کشی پمپ آب

اجرت لوله کشی و نصب پمپ آب به موارد زیادی بستگی دارد و نمی توان برای هر ساختمان قیمت مشخصی را در نظر گرفت. برای همین لازم است کارشناس برای برآورد اولیه هزینه لوله کشی پمپ آب ساختمان به محل مراجعه کرده و پس از بررسی های لازم، برای انجام کار با مشتری به توافق برسد.

چه مواردی در تعیین قیمت نصب پمپ آب مهم است؟

 • برند پمپ آب
 • محلی که پمپ نصب می شود
 • روکار یا توکار بودن لوله کشی
 • چنس لوله
 • متراژ لوله کشی
 • نیاز یا عدم نیاز به کنده کاری
 • نصب مخزن تحت فشار
 • تعداد طبقات و متراژ واحدها

مسائلی هستند که قیمت نهایی را تعیین می کنند. باید این مورد را هم بدانید که تهیه اجناس اعم از لوله، پمپ آب و تمامی اتصالات بر عهده مشتری می باشد. چنانچه بخواهید این موارد را هم لوله کش پمپ آب خریداری نماید، باید مبلغ آن را جدا از اجرت، در فاکتور خود لحاظ کنید.

پاسخ به سوالات متداول در مورد نحوه لوله کشی پمپ آب

لوله کشی پمپ به صورت روکار بهتر است یا توکار؟

به هر دو شکل می توان انجام داد اما اینکه کدام روش اجازه فعالیت می دهد به تاسیسات ساختمان مربوط می شود.

آیا می توان نصب پمپ را خودمان انجام دهیم؟

با آموزش هایی که در این مقاله گفته شد بله امکان این کار وجود دارد اما بهتر است برای جلوگیری از مشکلات بعدی، کار به دست سرویسکار مجرب سپرده شود

Rate this post

یک دیدگاه بگذارید

تماس با آقای فیکس پایپ

تماس شبانه روزی در تهران (کلیک کنید)

۰۹۱۲۳۹۵۵۳۴۱

09123955341 (فقط تهران)